מזגן תדיראן נגד מזגן אמקור
 
ליצירת קשר אודות מזגן תדיראן
כל מזגן
כתובת: רח' שונצינו 1, תל-אביב 61573 ת.ד. 57479
טל: 03-6240114 פקס: 03-5621860
 
מזגן תדיראןזהו סיפור על תחרות. סיפור על כסף גדול ועל מאבקים משפטיים. סיפור על מלחמה עסקית שרק אחד מהצדדים יצא ממנה כשהוא עומד על רגליו. המתמודדות הן שתי חברות ישראליות ידועות: תדיראן ואמקור. במאמר קצר זה ננסה לסקור המאבק בניהן ולברר מה גרם לתדיראן להפוך למנצחת הגדולה של המערכה ומדוע מזגן תדיראן, הוא ללא ספק הבחירה הנכונה ביותר שתוכלו לעשות. אבל לא נוכל להתחיל בלי מעט היסטוריה.


תדיראן היא חברה שנוסדה בשנת 1962, כתוצאה ממיזוג בין שני מפעלים. מפעל האלקטרוניקה 'תדיר' ומפעל הסוללות 'ראן'. במשך שנות פעילותה, הוקמו בחברת תדיראן, חטיבות שונות שעסקו בייצור מקלטי רדיו, מכשירי טלוויזיה, מקררים, וכמובן גם מזגנים. למעשה, עוד מימיה הראשונים של החברה, היה מזגן תדיראן אחד המזגנים המבוקשים בארץ. בתחילת שנות התשעים, נמכרו החטיבות השונות של תדיראן לגופים שונים והיא אינה קיימת יותר כתאגיד. תדיראן מוצרי צריכה בע"מ, הפכה למשווקת המזגנים המובילה בישראל והשם מזגן תדיראן, נשאר כשהיה: שם נרדף למזגן איכותי ואמין.


ההיסטוריה של אמקור מתחילה בשנת 1933 עם הקמתה של חברת אמפא בתל-אביב. אמפא החלה את דרכה כמשווקת מוצרים אמריקאיים למשאיות ובשנת 1949, הקימה בשיתוף עם חברת 'הארגז' שיצרה מרכבים לאוטובוסים, את בית החרושת אמקור, לייצור מקררים, מזגנים ומיקסרים. בתחילת שנות השמונים נקלעה החברה לקשיים כלכליים ונאלצה לפטר עובדים ולסגור מפעלים. בשנת 1984 עם השקתו של 'גלאקסי', מקרר חדש מבית תדיראן, נפתחה תחרות קשה מאוד בין שתי החברות.


בסוף שנת 2000, אישר דוד תדמור, הממונה על ההגבלים העסקיים דאז, את המיזוג בין תדיראן מוצרי צריכה, יצרנית מזגן תדיראן, לבין אמקור. במסגרת המיזוג, איחדו תדיראן ואמפא את פעילותן בייצור מקררים ומזגנים, בשיווק מוצרי חשמל ובשירותי תיקונים למוצרים הללו. בשנת 2001 לאחר סגירת מפעל המקררים של אמפא, הוקמה חברת 'תדיראן אמפא שיווק ושירות בע"מ, שרכשה גם את חטיבת השירות של חברת קריסטל. בעקבות הרכישה התדרדר מצבה של החברה ובשנת 2008 מונה לה כונס נכסים.


מבחינה עסקית אם כן, אין ספק מי המנצחת הגדולה. תדיראן היא החברה שלא רק נשארה עומדת על הרגליים, אלא גם בלעה את המתחרה שלה. בתחרות בין מזגן תדיראן לבין מזגן אמקור אין ספק מי המנצח. אולם העובדה כי כמו מזגן תדיראן, גם מזגן אמקור משווק כיום על ידי תדיראן, הופכת את הבחירה שלכם לקלה יותר. בין אם תבחרו מזגן אמקור ובין אם תבחרו מזגן תדיראן, תבחרו למעשה מזגן מאותו בית, יציב, איכותי ואמין.