קידום אתרים - המלצות ללקוחות העומדים בפני רכישה של אתר אינטרנט
 
נתקלנו לא פעם בלקוחות שפנו אלינו לאחר שהשקיעו סכומים נכבדים מאוד בהקמת אתר חדש ורק לאחר שהאתר הותקן בהצלחה פנו לבדוק את אפשרות קידום האתר וקבלת לקוחות משיווק מקוון.
אנו נאלצים לא פעם לגרום ללקוחות אלה אכזבה מסוימת מההשקעה הרבה שלהם באתר ומהציפיות ההתחלתיות הגבוהות. חלק מלקוחות אלה אף מציג לנו אתרים בעלי עיצוב בדרגה גבוהה מאוד. אז מה הבעיה ?
הבעיה נובעת מכך שאלו שבנו את האתר לא לקחו בחשבון את העובדה שהאתר הינו רק האמצעי ולא המטרה. אתר טוב ישרת את הלקוח נאמנה באם גם יתאים כבר מהרגע הראשון למאמצי קידום האתר והשיווק הדיגיטלי.
 
אז מה כדאי לוודא לפני שסוגרים הזמנה על אתר חדש לחברה?
1. בדקו שהתכנים שהאתר יכלול יוצגו בסופו של דבר בפורמט HTML אותו יכולים לקרוא גוגל ושאר מנועי החיפוש. באם האתר בנוי כולו בפלאש יש סיכוי טוב שהתכנים הכלולים בפלאש יהיו לא נגישים למנועי החיפוש. לגביי הקשר בין קידום אתרים לפלאש - ראו נא מאמר נפרד באתרנו.
2. וודאו כי האתר יכלול כבר בשלב הראשון התקנה של כלים שישמשו את מנהל האתר או חברת קידום האתר. המלצנו לצורך קידום אתר יעיל הינה להציב את התקנת Google Analytics בכל הדפים שבאתר האינטרנט כתנאי שלא ניתן להתפשר עליו.
3. לתכנים באתר חשיבות רבה בפעילות השיווק באינטרנט ולקידום האתר. יש להעדיף אתר עם מערכת ניהול תוכן כך שניתן יהיה לשנות את התכנים ללא התערבות החברה שבנתה את האתר. חלק מהחברות מספקות מערכת ניהול תוכן כך שהתפריטים נקבעים מראש ואילו מנהל האתר או חברת קידום האתר יכולים רק לשנות את תוכן הדפים הקבועים מראש. זה אינו מומלץ. עדיף לרכוש אתר עם מערכת ניהול תוכן בה יש שליטה מלאה על הקמה , ניהול ומחיקה של תפריטים , כולל כל תפריטי המשנה באתר.
4. תפריטים קופצים: חברות בניית אתרים רבות משתמשות בסקריפטים לתפריטים "קופצים" . תפריטים קופצים המשנים גם את הצבע עם תזוזת העכבר הפכו כבר מזמן לסטנדרט מינימלי לאתרי האיכות וכגורם מבדיל בין אתרים מקצועיים לאתרים שנבנו בחובבנות. אז מה ה catch ? . יש להקפיד שהאתר תוכנת באופן כזה שכל הדפים אליהם מובילים התפריטים הקופצים ניתנים לסריקה ע"י הרובוטים = עכבישים של מנועי החיפוש ובראשם גוגל.
 
בדיקה ראשונית מהירה לתמיכה בזה יכולה להתבצע כך:
א. בקשו מהחברה המועמדת לספק את האתר דוגמה לאתר אחר שבנו בעבר על אותו בסיס של קוד או מערכת ניהול תוכן. ודאו שאתם מקבלים דוגמה של אתר המכיל גם תפריטים קופצים ותפריטי משנה.
ב. כנסו לאתר הנבחן לאחד הדפים הפנימיים ע"י לחיצה על אחד מתפריטי המשנה אליו הגעתם באמצעות תפריט קופץ , כאמור לעיל.
ג. חפשו משפט ארוך מספיק , ללא סימני פיסוק בדף אליו הגעתם , סמנו את תוכנו והעתיקו את תוכנו לזיכרון (פקודת COPY בדפדפן). עכשיו היכנסו לחיפוש גוגל וחפשו את המשפט האמור כשהוא בתוך מרכאות ("). מרכאות מסמנות לגוגל לחפש את המשפט במלואו ולא דף אינטרנט בו יכולים המילים המרכיבים את המשפט להופיע במקומות שונים.
דוגמה :  "חברת השיטפון מספקת את שרות הנחת הצינורות בבלעדיות לממשלת ישראל" . יש לשים לב שהמשפט מופיע בין המרכאות. עכשיו אם גוגל מזהה את החיפוש ונותן תוצאה המפנה לדף המתאים , סימן הוא שגוגל מבקר בדף הספציפי שבאתר הלקוח.
אם קיים אכן דף כזה עם משפט בדיוק כזה וגוגל לא מוצא אותו , סימן הוא שגוגל לא מבקר בדף זה (בבדיקה זו אנו יוצאים מתוך הנחה שאנו בודקים אתר הקיים ברשת מספר חודשים לפחות).
באם עולה תוצאה שגוגל אינו מזהה חלק מהדפים שבאתרים שבונה החברה, דבר זה צריך להדליק נורה אדומה לגביי החברה ולגביי האתר אותו אתם שוקלים לרכוש.