עבודת גינון
 
ליצירת קשר אודות עבודת גינון
אלונים ביצוע עבודות גינון
מנורה 5 תל אביב
טל: 09-7437864  נייד: 050-2033090

 
עצי פרי מהווים תוספת נהדרת לכל גינה. משפחות רבות נהנות מפירות טריים שנקטפים היישר מעצי הפרי שבחצרם, בחינם וללא ריסוסים. אולם גידול עצי פרי אינו עניין של מה בכך. במקרים רבים הוא כרוך בלא מעט עבודת גינון ייעודית. עבודת גינון שתאפשר: הגנה על עצי הפרי ממזיקים, גיזום המאפשר צמיחה נכונה של עצי הפרי והגדלת היבול ועוד. חשוב לזכור כי בשונה מעצים אחרים, עצי פרי מושכים אליהם לא מעט חרקים ובעלי חיים, וכן ומשירים פירות על הקרקע, העלולים להירקב. לכן, לפני שמקבלים החלטה הנוגעת לשתילה של עצי פרי בגינה, יש לקחת בחשבון שעצי פרי דורשים יותר תשומת לב והרבה יותר עבודת גינון מאשר כל עץ אחר.

השלב הראשון בנטיעה של עצי פרי בגינה הוא התאמתו של עץ הפרי. מתוך שפע האפשרויות שיעמדו לרשותכם יהיה עליכם לבחור עץ שיכול להתפתח היטב בתנאי האקלים באזור בו אתם מתכוננים להקים את הגינה ולסוג הקרקע. בנוסף, עליכם להתחשב בגורמים כמו חשיפה לרוחות ולשמש, שטח הגינה ועוד. על מנת להצליח בגידול עצי פרי, יש לבצע במהלך השנה סוגים שונים של עבודת גינון ביניהן: גיזום, השקיה, דישון, אבחון מחלות, טיפול במחלות שיתגלו, ועוד. הגורם המשמעותי ביותר המשפיע על בחירת עצי פרי לגינה הוא כמובן הרצונות וההעדפות שלכם.

בפני המעוניינים לשתול עצי פרי בגינה עומדות כאמור שפע של אפשרויות, הנחלקות למספר קבוצות עיקריות: הדרים, נשירים, פירות סובטרופיים, ופירות ים תיכוניים. כל אחת מהמשפחות דורשת עבודת גינון ייחודית שיאפשרו לה להתפתח כראוי ולהניב פירות. העצים ממשפחת ההדרים כמו פומלית, אשכולית, תפוז, קלמנטינה, לימון ועוד, מתאימים מאוד לשתילה בגינה, הם פורחים בחודש אפריל ורגישים לקור. על משפחת עצי הפרי הנשירים נמנים אגס, אפרסמון, תפוח, גויאבה ועוד. עצים אלה מתאימים לגידול באזורים קרים. הם מתאפיינים ברגישות לזבובי פירות ודורשים עבודת גינון ייעודית הכוללת כיסוי העץ ברשת נגד חרקים, עטיפת הפרי בשקיות נייר ועוד.

גם משפחת הפירות הסוב-טרופיים: מנגו, פיג'ויה, שסק, ליצ'י ואבוקדו, ימשכו אליהם זבובי פירות וידרשו לא מעט עבודת גינון שתאפשר להם לצמוח ולהניב. רוב עצי הפרי הסוב-טרופיים רגישים לתנאי מזג אוויר קיצוניים, מניבים בקיץ ובסתיו ומגיעים ליבולים סבירים רק לאחר ארבע עד שש שנים. הפירות הים תיכוניים: רימון, גפן, זית ותאנה, גדלים היטב בתנאי מזג האוויר הישראלי, אולם מי שירצה לגדל אותם בגינה יידרש להשקיע בעבודת גינון הכוללת ריסון הגפן מפני קימחון, כיסוי פרי העץ הרימון להגנה מפני מזיקים והצבת מלכודות להגנה על עצי הזית מפני זבוב הזית.